Sprzęt poleasingowy – okazja na tanie zakupy?

Leasing staje się w naszym kraju coraz popularniejszy, a tym samym przedsiębiorcy i osoby prywatne coraz chętniej wybierają właśnie tą formę finansowania swoich „zakupów”. Czy jednak na leasingu skorzystać mogą również osoby, które nie są bezpośrednio stronami danej umowy, tj. leasingobiorcą i leasingodawcą?

Czym jest leasing
Trzeba w tym miejscu wspomnieć, że leasing to umowa polegająca na tym, że leasingodawca finansuje zakup wskazanej przez leasingobiorcę konkretnej rzeczy, a następnie w zamian za regularnie płacone przez niego raty leasingowe (przez czas i wysokość określone w umowie leasingowej) zobowiązuje się do przekazania mu jej do użytkowania. W ten sposób leasingobiorca nie inwestuje całego swojego kapitału w daną rzecz, ale jednocześnie nie staje się jej właścicielem.

Możliwość wykupienia danej rzeczy?
Co prawda umowa leasingowa może zawierać postanowienia o możliwości wykupienia danej rzeczy po upływie określonego czasu, tj. najczęściej po zakończeniu trwania stosunku leasingu, to jednak ta możliwość nie jest często wykorzystywana – leasingobiorcą rzadko kiedy zależy na tym, aby stać się właścicielami starego już komputera, samochodu czy innego sprzętu, jeżeli mogą podpisać nową umowę leasingową i korzystać z rzeczy nowszej i przeważnie bardziej funkcjonalnej.

Sprzęt poleasingowy
W momencie zakończenia umowy leasingu, gdy umowa nie zawiera postanowień o możliwości wykupienia przedmiotu leasingu, taka rzecz wraca do leasingodawcy. I w tym momencie każdy z nas może na leasingu zyskać, bo tego typu sprzęt poleasingowy jest najczęściej wystawiany do sprzedaży za stosunkowo niewielką część swojej wartości.

Czy warto?
Czy warto jednak kupować sprzęt poleasingowy? Jeżeli tylko oglądniemy odpowiednio dane urządzenie i sprawdzimy czy rzeczywiście działa oraz nie jest zbytnio zniszczone – oczywiście, że warto! W przypadku zakupów sprzętu poelasingowego mamy na rynku nawet wyspecjalizowane podmioty zajmujące się pośrednictwem w sprzedaży sprzętu poleasingowego, które przed sprzedażą odnawiają dane urządzenia – np. komputery poprzez wymianę klawiatury czy obudowy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.